«
Ziya Osman Saba

Ziya Osman Saba, 1910 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Henüz sekiz yaşında iken annesini kaybetmiş ve bu kaybından kaynaklanan hüznünü şiirlerinde yansıtmıştır. Ziya Osman Saba, 1927 yılında Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmekte iken yazdığı ilk şiirleri Servet-i Fünun dergisinde Ziya adı ile yayınlanmıştır. Sınıf tekrarı yapmak zorunda kalınca, Cahit Sıtkı ile uzun yıllar süren dostluklarına başlamışlardır. Ziya Osman Saba, 1928 yılında Yedi Meşale topluluğuna katılarak edebi hayatı için önemli bir adım atmıştır.

1931 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Ziya Osman Saba, Milliyet, Ataç, Yücel, İçtihat ve Varlık gibi dergilerde yazılar yazmıştır. Liseden mezun olduğu yıl sinir hastası olan kuzeni ile evlenmiş ve mutsuz bir evlilik hayatı yaşamıştır. Bu mutsuz evlilik on iki yılın ardından bitmiştir. Ardından, İstanbul Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Ziya Osman Saba, Cumhuriyet gazetesinde, Emlay ve Eytam Bankası’nda çalışmıştır.
Ziya Osman Saba, 1957 yılında geçirdiği kalp krizi sebebi ile İstanbul’da yaşama veda etmiştir.

Bakınız  2. Murad'ın Hayatı

Edebi Kişiliği

Ziya Osman Saba’nın edebi kişiliği, katılmış olduğu Yedi Meşale topluluğu sayesinde gelişmiş ve şekillenmiştir. Yedi Meşale topluluğunun dağılmasının ardından dahi, bu şiir anlayışını sürdüren tek sanatçıdır. Ziya Osman Saba, batılı nazım şekilleri ve hece ölçüsünü şiirlerinde kullanmış fakat 1940 yılının ardından şiirlerinde serbest şiir anlayışına yönelmiştir. Ziya Osman Saba’nın edebi dili sade ve akıcıdır. Lirik tarzda şiirler de yazmış olan Ziya Osman Saba, şiirlerinde hüzün duygusuna çokça yer vermiştir. Şiirleri aracılığı ile iç dünyasını dışa vuran Ziya Osman Saba, yazdığı şiirlerde gözlemlerinden yararlamıştır. Kadere boyun eğme, ölüm, aile saatedi, yoksullara karşı duyulan his, çocukluk ve gençlik yıllarında yaşananlar gibi çeşitli temaları şiirlerinde kullanmıştır. Ayrıca, insanların mutlu olmasını istemiş ve bu isteğini şiirlerine de yansıtmıştır. Ziya Osman Saba, hikayelerinde çoğunlukla kendi anılarını yansıtmıştır.

Bakınız  Acun Alıcalı Kimdir?

Eserleri

Ziya Osman Saba’nın eserleri genellikle şiir ve hikaye alanındadır.

Şiirleri

  • Sebil ve Güvercinler
  • Geçen Zaman
  • Nefes Almak
  • Bir Yer Düşünüyorum
  • Çocukluğum
  • İstanbul

Hikayeleri

  • Mesut insanlar Fotoğrafhanesi
  • Değişen İstanbul
Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *