«
Ammonius Hermiae

Ammonius Hermiae (yaklaşık MS 440 – 520), Antik Yunan filozofu ve Platonizmin Neoplatonik okulunun önemli temsilcilerinden biriydi.

Ammonius, İskenderiye’de doğdu ve öğrenimine burada başladı. Öğrencisi olduğu öğretmenleri arasında Hermeias ve Proklos da vardı. Ammonius, kendisi de bir filozof olarak İskenderiye’deki Platonik okulun öğretmeni oldu ve burada birçok öğrenci yetiştirdi.

Ammonius, Platon’un felsefesine büyük bir hayranlık duyuyordu ve bu felsefenin daha önceki filozofların felsefelerini aştığını düşünüyordu. Ona göre, Platon’un felsefesi diğer filozofların felsefelerinin bir senteziydi. Ammonius, Platon’un felsefesini daha iyi anlamak için Aristoteles’in eserlerini de okudu ve yorumladı.

Ammonius, filozofluğunun yanı sıra, hristiyanlığa ve Musevilik’e de ilgi duyuyordu. Bazı kaynaklar, onun bir dönem Hristiyanlık ile de ilgilendiğini belirtmektedir. Ancak, genel olarak Ammonius’un filozofluğunun etkileri daha fazla bilinmektedir.

Bakınız  Tuba Büyüküstün Kimdir?

Ammonius, Neoplatonizmin önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Felsefesi, Platon’un ideaları, Aristoteles’in mantığı ve Stoacılık felsefesi arasında bir sentezdi. Ammonius’un felsefesi, Rönesans dönemi filozoflarına ve Scholastik felsefeye büyük bir etki yapmıştır.

Ammonius, Platonik felsefeyi yorumlama konusundaki uzmanlığıyla tanınır. Filozofların eserlerinin birçoğu günümüze ulaşmamış olsa da, öğrencisi Simplicius’un Ammonius’un derslerinden yaptığı notlar günümüze kadar ulaşmıştır. Bu notlar, Ammonius’un felsefesi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır.

Ammonius’un hayatı hakkında çok fazla bilgi yoktur ve hayatının son yıllarında ne olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, Ammonius’un felsefesi ve öğrencileri, onun düşüncelerinin ve etkilerinin günümüzde bile hala önemli olduğunu göstermektedir.

Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *