«
Yaz Meyvelerinin Faydaları

Pek çoğumuz, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, nasıl kilo vereceğini düşünüp duruyor. Kimileri, hayatlarında kullandıkları şekeri azaltacaklarını söylerken, kimileri ise daha çok meyve ve sebze yiyeceklerinin sözünü kendi kendilerine vermeye başlıyorlar. Peki aslında yazın nasıl daha kolay zayıflayabilirsiniz? Yaz mevsiminin gelmesiyle aslında meyve şenliği de başlamış oluyor. Bu sayede, meyvelerden alınan kaloriler daha az olduğu gibi, bizim daha çok serinlememize de yardımcı oluyorlar. Ve pek çok yaz meyvesinin pek çok faydası olduğunu da unutmamak gerek. Meyveler arasında genel bir yolculuğa ne dersiniz?

Yaz Meyvelerinin Faydaları

Kayısı

Kayısı yiyenlerin oldukça uzun ömürlü oldukları keşfedildi. Hatta 100 yaşına kadar yaşayan kişilerin, bu denli uzun yaşamalarının sebebinin kayısı olduğuna karar verildi.

Bunun nedeni olarak ise, kayısının, vücuttaki sıvıları yenilemesi olduğu belirtildi. Kayısı, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, susuzluğu gideriyor. Bu özellikleri ile, Çin tıbbında bin senedir kullanılan meyvelerden kayısı. Kayısı içerisinde, yüksek miktarda karotenoid yer alıyor. Karotenoidin, kalp hastalıklarına, kansere; ve kötü kolesterole karşı etkili olan antioksidanlara verilen genel ad olarak biliniyor. Kayısı, ayrıca, kabızlığa da iyi gelen selüloz ve pektin içeriyor. 6 ile 8 adet arasında kayısı yiyen kişiler, kabızlık sorunlarına etkin çözüm elde edebiliyorlar.

Bakınız  +18 Sitelere Neden Giremiyorum? Çözüm

Ancak kayısının böbrek taşı olanlar tarafından çok fazla tüketilmemesi gerekiyor. Bununla birlikte, kayısı yiyecek olanlar, kış aylarında kuru kayısı yiyeceklerse, kayısının bozulmadan kurutulması için içerisine eklenen kükürtten uzak olmasına önem vermelidirler. Kükürt, 100 kişiden birinde alerji yapabilirken, 20 kişiden birinde de astım krizlerine neden olabilmektedir. Kükürtsüz kuru kayısı yemek isteyenlerin, küçük kahverengi kuru kayısılardan yemeleri gerekmektedir; ancak kuru kayısının, taze kayısıya oranla, çok fazla kalori ve doğal şeker içerdiğini de unutmamak gerekmektedir.

Karpuz

Karpuz, içeriğinde yoğun miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Bununla birlikte, kırmızı renginden dolayı da beta-karoten özelliğe sahiptir. Beta-karoten, antioksidan olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, karpuzun içerisinde yer alan yoğun su, zayıflamak isteyenler için büyük bir destekleyici faktör olmaktadır. İçeriğinde bol miktarda lif de bulunduran karpuz, bağırsakların çalışarak, sindirimin kolaylaştırılmasına da katkıda bulunmaktadır.

Bakınız  Hari Darshan Konik Tütsü Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kiraz

Kirazın faydalarını ne kadar saysak da bitiremeyiz. Her şeyden önce, içeriğindeki yoğun potasyum miktarı ile, kadınların özellikle özel günlerinde, vücutlarında oluşan ödeme karşı etkin bir çözüm olmaktadır. Bununla birlikte, içeriğinde bulunan yoğun lif oranı ile, tok tutucu özelliğe sahiptir. Aspirin benzeri içeriği ile kiraz, karaciğer ve böbreklerin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir. Bir kase kiraz yediğinizde, sadece 50 kalori alırsınız ki bu da sizin enerji alımında az olan bir meyve ile karşı karşıya olduğunuzu göstermektedir.

Belirttiğimiz bu meyvelerin faydalarını ne kadar saymış olsak da, bilmeliyiz ki her bir meyve, içeriğinde bir miktar C ve A vitamini içermektedir. Bu sayede kendinizi daha dinamik ve enerjik hissedebilmeniz olanaklı olmaktadır. Fakat, farz edelim ki aranız meyvelerle hiç iyi değil. O halde, meyve salatalarından yardım alabilirsiniz. Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ile, yağsız yoğurt karışımlarından, oldukça vitaminli meyve salataları elde edebilmeniz mümkün. Meyve salatalarını, gerek kendiniz; gerekse de çocuklarınız için bir silah olarak kullanabilirsiniz.

Bakınız  Yatak Korumada Önemli Bir Parça: Alez Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?
Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *