1. Anasayfa
  2. Tv
  3. Tv Ekran Boyutu Seçimi | Kaç Ekran Tv Almalıyım?

Tv Ekran Boyutu Seçimi | Kaç Ekran Tv Almalıyım?

Yeni bir televizyon arıyorsanız, kapsamlı en iyi akıllı TV rehberimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca, akıllı televizyon nedir hakkında daha fazla bilgi için açıklayıcı yazımıza da bakabilirsiniz.

«
Tv Ekran Boyutu

Yeni bir televizyon arıyorsanız, kapsamlı en iyi akıllı TV rehberimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca, akıllı televizyon nedir hakkında daha fazla bilgi için açıklayıcı yazımıza da bakabilirsiniz.

Doğru boyutta bir TV nasıl seçilir

Çoğu insan, oturma odalarına sığdırabilecekleri en büyük televizyonu istemektedir – ve iyi haber şudur ki, büyük televizyonlar artık yalnızca yüksek kaliteli (55 inç veya 65 inç televizyonları artık büyük olarak adlandırabilirsiniz) değiller.

Ancak, bir televizyonun boyutu, kullanım alanınızla dengelemelidir. Çok büyük bir televizyon alırsanız, görüntüyü oluşturan pikselleri görmeye başlayabilir ve bu da izleme deneyiminizi bozabilir. Alternatif olarak, izlediğiniz mesafede keyif alamayacağınız bir çözünürlüğe sahip bir TV satın alabilirsiniz ve bu durumda paranıza değmez.

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey, ekran boyutlarının çapraz olarak ölçüldüğü, yani TV’nin genel genişliği hakkında bir gösterge olmadığıdır. Ayrıca, genel ekran boyutu, neredeyse tüm televizyonların ekranın etrafında çerçeve çerçeve olduğu anlamına gelmez. Bu çerçeveler, televizyonların iç işleyişleri giderek daha az hacimli hale geldikçe incelir, ancak en büyük boyutta bir TV’yi bir alkoventa yerleştirmeyi umuyorsanız, ürün sayfasındaki özellikler altında genel boyuta mutlaka bakmalısınız.

Televizyonunuza hangi duvar veya zemin alanını ayırmak istediğiniz ve sandalyelerinizi ve koltuklarınızı nereye yerleştirmek istediğiniz size bağlıdır. Ancak doğru boyutta bir TV satın almanıza yardımcı olmak için ekran boyutu, çözünürlük ve izleme mesafesi arasındaki ilişkiye bakabiliriz. Bunları okuduktan sonra, TV ekranını nasıl ölçeceğiniz hakkındaki açıklayıcı yazımıza geçebilirsiniz.

Bakınız  Nanocell Ekran Nedir? Alınır mı?

Televizyonunuzu masa üstünde yerleştirmek için iyi bir nokta bulmakta zorlanıyorsanız, her zaman bir askı aparatıyla duvara monte etmeyi düşünmek faydalı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için televizyonu nasıl monte edeceğiniz hakkındaki makalemizi okuyun.

Çözünürlüğe göre önerilen ekran boyutları

Optimum izleme mesafesi göz önünde bulundurularak (daha fazla bilgi için aşağıya bakınız), piyasada mevcut olan her çözünürlük için ideal ekran boyutu aşağıda verilmiştir.

HD/1080p

Günümüzde, 32 inçlik veya daha küçük bir TV arıyorsanız, genellikle 4K olmayan TV’ler mantıklı bir yatırım olabilir. Muhtemelen yatak odası veya mutfak için bir ek televizyon arıyorsunuz ve bütçenizi kontrol etmek istiyorsunuz. Bu boyutta, daha yüksek bir çözünürlük çok fazla fark yaratmayacaktır.

4K

50 inç ile 55 inç arasında olan bir 4K kalitesindeki televizyon gerçekten fark yaratır. Bununla birlikte, 4K çözünürlüğe sahip çok daha küçük televizyonlar da bulabilirsiniz ve bunlar 4K olmayanlardan orantısız derecede daha pahalı değillerdir. Ultra HD artık eskisi gibi sadece yüksek fiyatlı bir teknoloji değildir.

Bakınız  TN Panel Nedir? Alınır mı?

8K

8K bir televizyon mu satın almayı düşünüyorsunuz? Harika! Piyasada bulunan 7680 x 4320 piksel çözünürlüğe sahip 8K kalitesindeki TV’ler mevcuttur, ancak bunlar kesinlikle yüksek kaliteli ürünlerdir. Örneğin, Samsung 65 inç QEQ800 8K TV, Currys PC World’de 2.000 sterlinin üzerinde bir fiyatla satılmaktadır. Ancak kıskanmayın: Ortalama bir oturma odasında gerçekten bir 8K televizyonun tadını çıkarabilmek için en az 75 inçlik bir televizyon satın almanız gerekmektedir. Bu nedenle, şu anda 8K setler, sadece mekan sahipleri ve gösteriş sevenler için mevcuttur.

Önerilen TV izleme mesafeleri

İzleme mesafeniz, yaklaşık olarak ekran boyutunuzun 1,5 katı olmalıdır – ancak endişelenmeyin, bu konuda biraz esneklik vardır. Bu, özellikle 1080p HD televizyonlar için geçerlidir – daha yakına giderseniz, görüntü bozulmaya ve tırtıklanmaya başlar. Neyse ki, 4K’nın gelişimiyle bu kuralda biraz esneklik bulunmaktadır ve çok fazla alanınız yoksa, ekran boyutunuzla izleme mesafeniz arasında 1:1 bir oran kullanabilirsiniz.

Bu arada, televizyona çok yakın oturmak gözlerinizi zorlama nedeniyle baş ağrısı yapabilir, ancak gözlerinize kalıcı bir zarar vermez. Optimum izleme mesafesi, göz sağlığıyla ilgili değil, televizyonunuzun görüntü kalitesinden en iyi şekilde yararlanmaktır.

Ekran boyutu hesaplayıcısı

Oda içinde televizyon izlediğiniz yerde zaten bir izleme mesafesi belirlemiş olabilirsiniz. Bu nedenle, işleri kolaylaştırmak için her TV ekran boyutu için önerilen izleme mesafelerinin bir tablosu aşağıda verilmiştir, hem 4K hem de 1080p HD televizyonlar için.

Bakınız  Saphi İşletim Sistemi Nedir?

Tablo şeklinde:

TV Ekran BoyutuÖnerilen izleme mesafesi (4K)Önerilen izleme mesafesi (HD)
32 inç32-48 inç (2.7-4 ayak)48 inç (2.7 ayak)
40 inç40-60 inç (3.3-5 ayak)60 inç (5 ayak)
42 inç42-63 inç (3.5-5.3 ayak)63 inç (5.3 ayak)
48 inç48-72 inç (4-6 ayak)72 inç (6 ayak)
50 inç50-75 inç (4.1-6.3 ayak)75 inç (6.3 ayak)
55 inç55-82.5 inç (4.5-6.8 ayak)82.5 inç (6.8 ayak)
60 inç60-90 inç (5-7.5 ayak)90 inç (7.5 ayak)
65 inç65-97.5 inç (5.4-8.1 ayak)97.5 inç (8.1 ayak)
75 inç75-112.5 inç (6.3-9.3 ayak)112.5 inç (9.3 ayak)
Ekran boyutu hesaplayıcısı

Hangi boyutta bir TV satın almanız gerektiği konusunda daha fazla ipucu Daha büyük demek daha pahalı anlamına gelmez. Marka itibarı, ek görüntü teknolojisi ve modelin yaşına gibi diğer değişkenlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Unutmayın, TV fiyatları büyük ölçüde ekran boyutlarına göre değişir. Örneğin, bu LG 75 inç Akıllı 4K UHD TV, şu anda 55 inçlik bu Sony Bravia Akıllı 4K OLED TV’den yaklaşık 600 sterlin daha az bir maliyete sahiptir, çünkü ikincisi ileri teknoloji OLED teknolojisine sahiptir. Bu üst sınıf televizyon sınıfı hakkında daha fazla bilgi için OLED TV nedir açıklayıcımıza göz atın. Bu noktada: her şey boyutla ilgili değil, aynı şekilde her şey 4K ile ilgili de değil. TV’nin OLED – veya Samsung’un durumunda QLED – teknolojisini içeren daha yeni bir panele sahip olması, bir televizyonun her zamankinden daha pahalı olmasına neden olabilir, aynı şekilde aynı boyutta bir televizyon olmasına rağmen, QLED teknolojisine sahip bir televizyon 4K bir panele sahip olmayan bir televizyona kıyasla daha pahalı olabilir.

Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *