1. Anasayfa
  2. Tv
  3. Tizen İşletim Sistemi Nedir?

Tizen İşletim Sistemi Nedir?

Bu içerikte Samsung'un Tv platformunda kullandığı Tizen işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, kullanımlarını ve özelliklerini detaylı bir şekilde açıklayacağız.

«
Tizen İşletim Sistemi Nedir?

Bu içerikte Samsung’un Tv platformunda kullandığı Tizen işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, kullanımlarını ve özelliklerini detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Tizen Nedir?

Tizen, Linux Vakfı tarafından Samsung ve Intel gibi şirketlerin desteğiyle tasarlanmış bir işletim sistemidir. Tizen çok yönlü bir işletim sistemidir, yani kullanıldığı cihaza bağlı olarak çeşitli sürümlere sahiptir.

Tizen açık kaynaklıdır, bu nedenle herhangi bir geliştirici tarafından kullanılabilir ve üzerine yeni özellikler eklemek mümkündür. Ancak, Tizen’i kullanarak tüketiciye yönelik ürünler geliştiren ana şirket Samsung’dur.

Tizen’in Tarihçesi

Tizen’in ilk sürümü 2013 yılında piyasaya sürüldü. İşletim sistemi başlangıçta Tizen Association adlı bir şirket tarafından geliştirildi ve amacı Android telefonlarının üretim maliyetlerini düşürmekti. 2015 yılında Linux Vakfı, projeyi devraldı ve 2017 yılında Tizen’in 1.0 sürümünü yayınladı.

Bakınız  OLED TV Nedir? Diğerleri ile Farkı Nedir? 2023

Tizen’in Sahibi Kim?

Tizen Association şirketini oluşturan ortaklardan biri Samsung’dur ve bu nedenle Tizen’in üçte birine sahiptir. Samsung, Tizen Association’a 17 milyon dolar yatırım yapmış ve Tizen’i kendi cihazları ve hizmetleri için lisanslamıştır.

Ayrıca, Tizen’i resmi olarak destekleyen Linux Vakfı’nın üçte biri Intel’e aittir. Tizen’in ortakları arasında Alibaba, ASUS, HTC, Huawei, Panasonic ve diğer büyük elektronik şirketleri de bulunmaktadır.

Tizen’i Kullanan Cihazlar Nelerdir?

Tizen sadece belirli cihazlarda kullanılabildiği için, Tizen işletim sistemini kullanan cihazların listesi sınırlıdır. Piyasadaki çoğu akıllı telefon iOS veya Android üzerinde çalışırken, televizyonlar, akıllı hoparlörler ve akıllı saatler gibi cihazlar Tizen OS’yi kullanır.

Galaxy Watch, Galaxy Watch Active, Galaxy Watch Active 2, Galaxy Watch 3 ve Gear Fit 2 Pro gibi cihazlar Tizen üzerinde çalışır.

Bakınız  Ambilight Tv Nedir? Alternatifi ve Kullanımı

Tizen’i Nereden İndirebilirim?

Tizen’i resmi web sitesinden indirebilirsiniz. İşletim sistemini indirmek için kaydolmanız gerekmektedir, ancak kayıt olduktan sonra OS’yi bilgisayarınıza indirebilir ve ardından telefonunuza aktarabilirsiniz. OS’yi indirmek için bilgisayarınızı telefonunuza bir kablo ile bağlayarak da kullanabilirsiniz.

Tizen OS’nin Sınırlamaları

Tizen’in, yalnızca belirli cihazlarda çalışması ve sınırlı üçüncü taraf uygulama desteği sunması gibi bazı sınırlamaları vardır, bu nedenle diğer işletim sistemlerini kullanmaktan daha az çekici olabilir. Tizen, Samsung Exynos CPU, Qualcomm Snapdragon CPU veya MediaTek çiplerini kullanan telefonlarda çalışmamaktadır. Şu anda dünyanın en popüler telefonu olan Apple iPhone ve Google Pixel gibi popüler telefonlarda da çalışmamaktadır.

Tizen | Sıkça Sorulan Sorular

Tizen nedir?

Tizen, Linux Vakfı tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Samsung ve Intel gibi şirketlerin desteğiyle oluşturulan Tizen, farklı cihazlarda kullanılan çok yönlü bir işletim sistemidir.

Bakınız  Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2023

Tizen TV hızlı mı?

Evet, Tizen TV oldukça hızlı bir işletim sistemine sahiptir. Optimizasyonları ve akıcı kullanıcı arayüzü sayesinde hızlı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunar.

Tizen TV alınır mı?

Evet, Tizen TV alınabilir. Tizen işletim sistemi, birçok akıllı televizyonda kullanılan bir platformdur. Kullanıcı dostu arayüzü, geniş uygulama desteği ve stabil performansıyla tercih edilebilir bir seçenektir. Ancak kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak diğer televizyon işletim sistemlerini de değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *