1. Anasayfa
 2. Felsefe
 3. Memento Mori Ne Demek?

Memento Mori Ne Demek?

Memento mori, insanlık tarihinde sıklıkla kullanılan bir felsefi kavramdır. Latince'de "ölmeyi hatırla" anlamına gelen bu deyiş, ölüm gerçeğinin insan hayatındaki önemini hatırlatmak ve insanların yaşamlarını daha bilinçli bir şekilde sürdürmelerini sağlamak için kullanılır. Bu içerik Memento Mori kavramını derinlemesine incelemek için oluşturulmuştur.

«
Memento Mori Ne Demek?

Memento mori Latince bir ifadedir ve “öleceksin” ya da “ölümü hatırla” anlamına gelir. Bu kavram, insanların ölümlü olduklarını hatırlamalarını, dünyevi zevklerin ve maddi varlıkların geçiciliğini kabul etmelerini ve hayatlarının anlamını bulmalarını teşvik etmek için kullanılır.

Memento mori, tarihte özellikle Orta Çağ döneminde popüler bir tema haline gelmiş ve ölümü hatırlatan sanat eserleri, şiirler ve diğer edebi eserlerde sıkça yer almıştır. Günümüzde de, ölümün hayatın bir gerçeği olduğu fikri, insanların hayatlarını değerlendirmelerine ve önceliklerini belirlemelerine yardımcı olmak için hala kullanılmaktadır.

Memento Mori Felsefesi

Memento mori” Latinceden gelir ve “Ölümü hatırla” anlamına gelir. Felsefi olarak, memento mori felsefesi, hayatın geçici olduğu gerçeğini kabul ederek, ölüme karşı bilinçli bir farkındalık geliştirmeyi ve bu farkındalığın insanları hayatlarının anlamı, değeri ve amaçları hakkında düşünmeye yönlendirmeyi amaçlar.

Bakınız  Felsefenin İnsan ve Toplum Hayatındaki Rolü

Bu felsefeyi benimseyenler, insanların hayatının anlamını ve geçici olduğunu hatırlatmak için sembolik nesneler kullanabilirler. Örneğin, bir iskelet figürü, saat, ya da ölüm sembolü gibi nesneler, bu felsefenin sembolik ifadesi olarak kullanılabilir. Bu semboller, insanların dünyadaki hayatlarının geçici olduğunu ve ölümün kaçınılmaz olduğunu hatırlatır.

Memento mori felsefesi, insanların kendi hayatlarına ve davranışlarına anlam katmak için bir yol olarak da kullanılabilir. Hayatın geçici olduğunu hatırlamak, insanları zamanlarını daha değerli ve anlamlı hale getirmeye yönlendirebilir.

Memento Mori Memento Vivere Hikayesi

Memento mori, memento vivere” ifadesi, Latincede “Unutma öleceksin, hatırla yaşamayı” anlamına gelir. Bu ifade, ölümün yaşamın bir gerçeği olduğunu hatırlatan memento mori felsefesiyle birleştirilir. Bu hikaye, özellikle Roma İmparatorluğu’nda popüler olan ve Stoacı düşünce sistemiyle ilişkilendirilen bir felsefi kavramdır.

Bakınız  Felsefi Düşüncenin Özellikleri Nelerdir?

Memento mori felsefesi, hayatın geçici olduğunu ve ölümün kaçınılmaz olduğunu kabul eder. Bu düşünce, insanların yaşamın anlamını bulmalarına, acıyı ve ıstırabı kabul etmelerine, dürüst olmalarına ve hayatlarını önemseyen bir şekilde yaşamalarına yardımcı olabilir.

Memento mori, memento vivere hikayesi, bu felsefi kavramın bir örneğidir. Hikayede, bir Roma generali, savaşta kazandığı zaferin ardından bir zafer alayı düzenledi. Alay boyunca, zaferle dolu bir hayat sürdürmek için bir hatırlatıcı olarak, bir kölesi sürekli olarak “Memento mori” (öleceksin) diye fısıldıyordu. General, hatırlatıcı sözün yanı sıra, karanlık bir şekilde elinde tuttuğu bir kemikle de hatırlatılıyordu. Ancak, kölesi aynı zamanda “Memento vivere” (yaşamayı hatırla) diye de ekliyordu, generalin yaşamını değerli kılmak için bugünü en iyi şekilde yaşaması gerektiğini hatırlatıyordu.

Bakınız  Otodeterminizm Nedir? Ne Demektir?

Bu hikaye, insanların ölümlerini hatırlamaları ve hayatlarını daha iyi, anlamlı ve mutlu kılmak için bugünü yaşamaları gerektiği felsefesini vurgular.

Memento Mori Benzeri Sözler

Memento Mori’ye benzer diğer sözler:

 1. Ars longa, vita brevis. (Sanat uzun, hayat kısa.)
 2. Carpe diem. (Günü yakala.)
 3. Sic transit gloria mundi. (Dünyanın görkemi geçicidir.)
 4. Dum spiro spero. (Nefes aldığım sürece umut ederim.)
 5. Amor fati. (Kader sevgisi.)
 6. Momento vivere. (Yaşam anısına.)
 7. Tempus fugit. (Zaman uçar.)
 8. Vivere est militare. (Yaşamak bir savaşa benzer.)
 9. Et in Arcadia ego. (Ben de Arcadia’da varım.)
 10. Per aspera ad astra. (Sıkıntılı yollardan yıldızlara doğru.)
Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *