1. Anasayfa
 2. Erzurumlu Ünlüler
 3. İbrahim Erkal Kimdir?

İbrahim Erkal Kimdir?

10 Ekim 1967'de Erzurum'un Narman ilçesinde doğan İbrahim Erkal, Türk müzik tarihinde "Fantezi Müziğin Kralı" olarak anılan efsanevi bir sanatçıdır. Kendine özgü sesi, duygusal şarkı sözleri ve karizmatik yorumuyla milyonlarca hayranın kalbini fethetmeyi başarmıştır.

«
İbrahim Erkal

10 Ekim 1967‘de Erzurum’un Narman ilçesinde doğan İbrahim Erkal, Türk müzik tarihinde “Fantezi Müziğin Kralı” olarak anılan efsanevi bir sanatçıdır. Kendine özgü sesi, duygusal şarkı sözleri ve karizmatik yorumuyla milyonlarca hayranın kalbini fethetmeyi başarmıştır.

Erkal, müzik hayatına 1980’lerin başında küçük yaşlarda başladı. İlk albümü “Sarhoş Baki“yi 1984 yılında “İbrahim Güzelses” adıyla çıkardı. Fakat asıl şöhreti 1993 yılında “Hasret” albümüyle yakaladı. Bu albümdeki “Hasret“, “Canım Yanıyor” ve “Neredesin Firuze” gibi şarkılar büyük hit oldu ve Erkal’ı arabesk ve fantezi müziğin en popüler isimlerinden biri haline getirdi.

Bakınız  Nusret Gökçe Kimdir?

Erkal, 1990’lar ve 2000’ler boyunca “Sevda Çiçeği“, “Yemin Ettim“, “Ben Sana Vurgunum“, “Kaderim“, “Ara Beni” ve “Ömrüm” gibi unutulmaz albümlere imza attı. Duygusal ve etkileyici şarkı sözleri, güçlü sesi ve samimi yorumuyla milyonlarca hayranın gönlünde taht kurdu.

Erkal, müzikal başarısının yanı sıra oyunculuk deneyimi de yaşadı. 2000 yılında “Hemşo” ve 2005 yılında “Gönül Yarası” adlı filmlerde başrol oynadı.

11 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da vefat eden İbrahim Erkal, Türk müzik tarihinde unutulmaz bir iz bıraktı. Geride bıraktığı şarkılar ve albümler hala milyonlarca hayranı tarafından dinlenmekte ve sevilmektedir.

Bakınız  René Descartes Kimdir?

Erkal’ın bazı önemli başarıları:

 • 10 milyondan fazla albüm satışı
 • 1 Kral Müzik Ödülü
 • 2 Altın Kelebek Ödülü
 • 4 Altın Plak Ödülü
 • 5 Kral TV Video Müzik Ödülü

Erkal’ı özel kılan bazı unsurlar:

 • Kendine özgü ve güçlü sesi
 • Duygusal ve etkileyici şarkı sözleri
 • Samimi ve içten yorumu
 • Karizmatik sahne kişiliği
 • Hayranlarıyla kurduğu yakın bağ

Erkal’ın Türk müzik tarihindeki yeri:

İbrahim Erkal, arabesk ve fantezi müziğin en önemli isimlerinden biridir. Kendine özgü tarzı ve yorumuyla bu türlere yeni bir soluk getirmiş ve milyonlarca hayran kitlesi oluşturmuştur. Erkal’ın şarkıları hala büyük bir ilgiyle dinlenmekte ve sevilmektedir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/d:Q343274

Bir Cevap Yaz

Erzurum Haber Editörü Hakkında

Erzurum Haber Editörü

Bir dadaş gibi...

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *